Євшан-зілля

Вересень 25, 2011

Дичина Полісся

Дикий кабанВи навіть не уявляєте, скільки всілякої живності пасеться в поліських лісах! На перший погляд ліс видається порожнім, таким тихим, що аж дзвенить. А посидьте годинки зо дві в засідці й побачите весь асортимент місцевої фауни. Це косулі, благородні олені та олені плямисті, дикі кабани, лосі, вовки та лисиці; пернаті: качки, гуси, лиски, пастушки, кулики… Спостерігаючи за ними, відчуваєш себе мало не на африканському сафарі…

У Сарненському лісгоспі на Рівненщині в природних умовах розводять і вирощують оленів та кабанів. Поголів’я зростає, і кожної весни частину тварин випускають на волю.

До Рівненської області приїжджають помилуватися заповідною природою, порибалити, наловити раків, зібрати грибів і, головне, пополювати. Знають про угіддя й іноземці. Місцеві лісники кажуть, що тут побувало вже чимало німців, поляків, італійців і шведів. І хоча репутація мисливського краю у постійних клієнтів стала, справжній розквіт мисливської справи тут лише починається.

Полювання – то не пошуки м’яса, а ціла філософія

Без мисливського квитка та ліцензії на полювання вас до процесу не допустять. Вартість ліцензій у різних лісництвах може відрізнятися. Ліцензію придбати нескладно, і коштує вона порівняно недорого: на відстріл дикого кабана одноденна ліцензія (один день полювання – одна тварина)  коштує від 750–3000 грн. Якщо підстрелено кілька кабанів, то вже після полювання мисливець має доплатити визначену суму за кожну тварину. Буває полювання трофейне, коли вартість залежить від розміру іклів кабана та може (уже постфактум) досягати 6000–7000 гривень. Мисливців за трофеями мало цікавить м’ясо, вони віддають тушу єгерям або в ресторан. Якщо єгері за домовленістю з мисливцями виставляють кабана на лінію відстрілу, а мисливці не змогли його підстрелити, то дія ліцензії припиняється. Якщо ж єгерям не вдалося вигнати тварину на мисливців, то полювання за тією ж ліцензією можна повторити. Ліцензія на відстріл одного благородного оленя коштує від 5000 грн., однієї косулі – 600–1500 грн. Середня вартість полювання на зайця-русака та лисицю – 15–30 грн. (разова відстрільна картка на одну тварину) або 50–150 грн. (сезонна картка). Якщо за разовою чи сезонною карткою можна вполювати лише одного зайця за день, то кількість упольованих лисиць не обмежена, бо лисиці вважаються шкідниками. Відстрільна картка на пернату дичину коштує залежно від типу картки та класу дичини: від 10–30 грн. до 120 грн. Ліцензії для іноземців коштують удвічі, а деякі втричі дорожче.

Якщо ви придбали ліцензію, то лісники видадуть усім необхідні картки дозволу й транспорт (який пройде будь-яким лісом) та єгерів на допомогу. А за потреби – і рушницю в оренду.
Лісники розповідають, що іноземці кайфують від наших цін, за кордоном полювання – дуже дороге задоволення. А ще вони – вихованіші мисливці та з великою повагою ставляться до лісу, дичини. «На рушниці одного українського мисливця я побачив напис «Шукай м’ясо!». Люди забувають, що полювання – це не пошук м’яса, а ціла філософія, яка включає в себе й милування природою, розуміння її», – розповів мені Тимофій Довжик, мисливець, працівник  Дубровицького лісництва.

Клієнтів, особливо початківців, дуже цікавить щільність звіра. «Є такі, які вважають, що коли заплатив за відстріл, то звір просто тобі перед очі й вийде, – розповідає Василь Шкудоров, директор Сарненського лісгоспу. – Деякі «мисливці» приїжджають у ліс на машинах, умикають музику, затягуються цигаркою й чекають, що ось зараз звір повалить просто на них. Але ж це ліс, звірі живуть у природному середовищі, і досвідченим мисливцям цікаво вистежувати дичину, заганяти. Про що казати, якщо кабан відчуває дихання людини на відстані 200–500 метрів, а вовк далеко стороною обходить навіть зламану гілку?»

Вовк – найхитріший звір

У Рівненських лісах багато вовків. Так багато, що, аби зберегти популяцію копитних, потрібно щозими відстрілювати певну кількість сірих хижаків. Тож узимку тут  активно працює бригада з відстрілу вовків, яка формується з кадрів лісництва та досвідчених мисливців зі сторони. Це не просте заняття. Перед тим як уполювати вовка, треба проїхати сотню кілометрів (від райцентру, скажімо) та пройти пішки ще з десяток. Вовк дуже обережний: він ніколи не йде прямо, завжди петляє. Відчуття самозбереження в цієї тварини надзвичайне. «Вовк – найрозумніша та найхитріша тварина. Його погляд недарма нагадує людський,  – каже Тимофій Довжик, один із найвідоміших мисливців на вовка в Україні. – Вовків як вид треба оберігати, але якщо їхня чисельність перевищує допустимі норми, у лісі не буде ні косуль, ні диких свиней. І коли вовки надто розплоджуються та їхня кількість починає загрожувати іншим видам, досвідчені мисливці допомагають нам відстрілювати їх». Мисливці за відстріл вовка не платять нічого.

Не дичиною єдиною

Полювання займає не кілька годин, як мінімум – день. На Рівненщині заночувати можна в затишних котеджах з усіма зручностями, включно із сауною та рестораном, де приготують і подадуть підстрелену вами ж дичину. До того ж за досить демократичними цінами. У багатьох лісництвах такі міні-готелі з’явилися зовсім недавно, і зараз, перед початком сезону, було зовсім тихо: нові номери стояли в очікуванні на перших клієнтів. У Дубровицькому лісництві разом із готелем з’явилося кілька десятків козацьких куренів – хоч би скільки мисливців приїхало в один день зі своєю здобиччю, місця вистачить на всіх.

Після гонитви по лісах за кабанами можна чудово розслабитися, скупавшись у місцевих озерах із кришталевою водою. Чого варте лише Біле озеро, одне з найбільших в області. Його води кольору білого вина лікують від різних болячок: у їх складі 14% гліцерину. Кажуть, коли ця частина Полісся належала Польщі, до озера проклали вузькоколійку – спеціально, аби возити цистернами воду у Варшаву для лікування пані Пілсудської, дружини глави держави.

Тут же, на Білому, можна зловити вугра – одну з найзагадковіших риб, походження якої намагаються з’ясувати вже понад дві тисячі років. Між іншим, за місцевими оповідями, вугор сюди припливає аж із Саргасового моря. У грибний сезон у тутешніх лісах повно грибів. На прогулянку в ліс можна вирушити й верхи: на околицях райцентру – міста Дубровиці – у кінно-спортивному центрі «Дукарівський»  можна взяти уроки верхової їзди, причому не на якійсь там шкапині, а на орловському, англійському чи американському рисакові.

Дмитро Стаховський

Джерело: http://www.mandry.info/

Advertisements

Напиши коментар »

Коментарів ще немає.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s

Блог на WordPress.com .

%d блогерам подобається це: